Vanjski tereni Vanjski tereni Caffe ba
Dobrovoljna, stručna, humanitarna i nestranačka udruga
Dobrovoljna, stručna, humanitarna i nestranačka udruga

Teniska oprema

Obuća i odjeća tenisača

Odabir obuće, tenisica, koje koristimo na teniskim terenima izuzetno je važan. Tenisica treba biti udobna, ne prevelika ne premala i ono što je najvažnije, đon tenisice treba biti prilagođen podlozi na kojoj se igra. Posebno oprezan treba biti u odabiru tenisice za igru na zemlji. U kupnji se treba savjetovati sa stručnom osobom. Tenisica, koja je namijenjena za trčanje, a u njoj se igra tenis, osim što uništava teren i na većini terena vam neće ni dozvoliti ulazak na teren, onemogućava pravilnu tehniku kretanja na zemljanim terenima. Pri kupnji tenisice ne bi trebalo previše štedjeti i ona je daleko važnija od majice ili trenirke jer ima direktni utjecaj na stopalo, koljena i na leđa tenisača.

Kod odabira teniskih hlačica treba voditi računa da hlačice imaju džepove da bi se u igri oni mogli koristiti za držanje loptice kod servisa. Trebaju biti komotne i najzahvalnije su one tamnije boje.

Osim što je lijepo izgleda majica bijele ili svijetle boje je zahvalna kod igre na vanjskim terenima za vrijeme vrućine odnosno sunčana vremena jer će upijati manje sunčeve topline.

Nezaobilazni dio opreme tenisača je i šilterica.

O reketu i odabir reketa

Reket i žice su najbitniji dio opreme svakog tenisača. Tehnologija izrade reketa je jako napredovala i danas svaki proizvođač koristi neko svoje dostignuće i materijale koji iz serije u seriju ‘poboljšavaju’ karakteristike reketa. Najvažniji proizvođači danas su Wilson, Head, Dunlop, Prince, Fisher, Babolat… Svaki od njih koristi i svoje tehnologije izrade microgel, aerogel, nano,GT, youtek, BLX…

Težina teniskog reketa

Teniski reketi danas teže od 200 do 350 grama. Lakši reketi se preporučju djeci, početnicima i rekreativcima a teži reketi igračima dobre tehnike i onima koji su u treningu i fizički spremniji. Reketi mogu imati težište u ručci, u glavi ili na sredini.Reketi koji imaju težište u ručci daju bolju kontrolu dok oni s težištem u glavi reketa daju bolje ubrzanje glave reketa i prenose više brzine na lopticu.

Veličina glave reketa i debljina rame reketa

Kada bacimo pogled na rekete u trgovini vidimo da reketi imaju različite površine glave. One se uglavnom kreću od 600 pa preko 700 cm2. Reketi s većom glavom imaju i veći sweet spot. Sweet spot je površina u sredini glave reketa i kada lopticu udarimo tim dijelom na najbolji način koristimo karakteristike reketa. Odabir ovisi o tehnici igrača, o stilu igre. Igrači besprijekorne tehnike i savršene kontrole lopte u pravilu će izabrati manju glavu reketa, oni koji koriste puno rotacije nešto veću glavu. Veća glava reketa daje više, zbog većeg sweet spota, brzine loptici, oprašta greške zbog lošije tehnike udarca, ali daje manje kontrole pa je idealna za rekreativce i djecu koji će uz manje snage dobiti bržu loptu.

Rame reketa su različitih debljina. Po debljini reketa možemo prepoznati takmičarske rekete, oni su u pravilu tanji i tehnički vrlo zahtjevni. Takvi reketi imaju manji sweet spot, zahtijevaju iznimnu tehniku a zauzvrat daju savršenu kontrolu. Na drugoj su strani reketi deblje rame koji generiraju puno snage na lopticu, nisu tehnički prezahtjevni, a i dosta su udobni za ruku pa neće prenositi puno vibracija na ruku zbog povećanog sweet spota.

Oznake reketa

L6,L5,L4………

Ovakve oznake imaju reketi u svojim brošurama a odnose se na slijedeće: Oznaka L6 znači da je to reket koji daje izuzetnu kontrolu loptice ali što se tiče brzine loptice tu zaostaje i udobnost mu je mala. Takav se reket preporučuje igračima vrhunske tehnike. Krećući se udesno dolazimo do reketa koji daju puno brzine i udobnosti, ali zato gube na kontroli loptice. Takvi se reketi preporučuju igračima skromnije tehnike te lošije fizičke pripreme.

Drška reketa

Oznake drške reketa se kreću od 1-5. Broj jedan označava tanju dršku dok je 5 najdeblja drška. Odabir drške je individualan i igrač kada drži reket mora imati dobar osjećaj s reketom u ruci. Nije dobro ako je drška pretanka ili predebela jer će se reket često okrenuti u ruci. Ako se igrač dvoji u odabiru bolje je odabrati nešto tanju dršku jer će hvat biti nešto čvršći.

Pravilan odabir reketa je izuzetno važan za bavljenje tenisom. Loš odabir će vaše kvalitete umanjiti, a loše još pogoršati. Najgore od svega je što loš izbor može dovesti čak i do ozljede tenisača. Zato bi kod kupnje trebalo potražiti savjet od stručne osobe koja će prema Vašoj teniskoj vještini preporučiti odgovarajući reket. Naravno, bilo bi idealno reket prije kupnje isprobati.

Žice za reket

Pravi odabir žice za reket i njeno napinjanje je gotovo jednako bitno kao i odabir odgovarajućeg reketa. Dobar reket s loše napetom žicom gubi svoje kvalitete i obratno, loš reket s vrhunskom žicom kvari kvalitete dobre žice. Zato reket i žica moraju biti usklađeni i prilagođeni kvaliteti i tehnici igrača.

Postoje žice od prirodnih i od sintetičkih materijala. Pozitivne karakteristike prirodno izrađenih žica su bolja kontrola, osjećaj za loptu te čuvanje ruke igrača. Loše strane su kratki vijek trajanja, nisu otporne na vlagu i mogu biti prilično skupe. Za razliku od njih sintetičke žice su dosta dužeg vijeka trajanja, pristupačne cijene i odlične otpornosti na vlagu.

Napetost žice na reketu ključna je stvar za dobru izvedbu na terenu. Ona mora biti prilagođena igraču. Neki vrhunski igrači španaju rekete od 18 kg dok su na drugoj strani oni koji španaju na 40 kg. Sa slabije našpananim reketom dobit ćete veću brzinu lopte ali i manju kontrolu lopte, nepreciznije udarce, dok ćete sa jače našpananim reketom dobiti bolju kontrolu, jače rotacije ali i sporiju loptu.

Kilaža našpananog reketa ovisi i o podlozi na kojoj se igra. Za igranje na zemlji žica se špana na nešto manju kilažu nago na tvrdoj podlozi ili recimo na travi gdje je igra i odskok lopte brži pa se tako dobiva bolja kontrola lopte.

Teniske žice dolaze u raznim debljinama. Najviše se koriste žice debljine između 1,15 do 1,3 mm. Tako tanja žica doprinosi boljoj kontroli i osjećaju u igri dok joj je trajnost kraća. S druge strane deblja žica ima dužu trajnost ali i manju kontrolu udarca.

Posebno oprezni u odabiru žice moraju biti tenisači koji imaju probleme s laktom ili ramenom. Preporuka za njih je mekša sintetička žica, ili još bolji izbor je žica od prirodnog materijala. Ona će proizvoditi manje vibracija i ruka će biti pod manjim stresom.






TK Varaždin 1181 © 2012 Izrada web stranica Winter.hr